Zase bude všechno v pořádku

Takto jsem jezdil před 20 až 30 lety – s kolem a nářadím, akorát nádobu jsem měl na řídítkách. Párkrát jsem i spadl na polní hrbolaté cestě. Běžně jsem tak vozil balíky slámy, kosu a měchy jetele, kukuřice nebo řepy, dívku. Také plynovou láhev na výměnu, tu velkou – měnila se jednou měsíčně, vařili jsme na ní, plynovod ještě nebyl. Aut bylo tehdy málo, na hlavní silnici, kde se nyní nedá pěšky projít, jsme hrávali fotbal. Když něco jednou za hodinu jelo, tak jsme dali branky stranou. Z naší třídy na ZDŠ měli auto v domácnosti jen dvě rodiny – Trabanta a Škodu 105. S parkováním nebyl problém, ani pěší zóny neexistovaly. Brzy se ten čas vrátí, zase bude všechno v pořádku.

Král slunce na kole, 1949, Robert Doisneau

Král slunce na kole, 1949, Robert Doisneau

Silnice se postupně proměnily v řeky smrti. Všechno živé kolem zabila auta – už po nich v noci nechodí ježci, po dešti žáby, žížaly, slimáci. Stromy kolem nich uschly od exhalátů, oleje a posypových solí v zimě.

Koně s vozy, kdysi taková samozřejmost, zmizely. Až se jednou naruší zásobování ropou, zůstanou jen nohy a lidská tažná síla. Na silnicích jsou dnes jen proudy broukům podobných vozidel, jejichž značky už nerozeznávám, protože je jich mnoho a všechny se sobě navzájem podobají. Mají vpředu oči a kusadla, tovární znaky podobné královským diadémům, vzadu jedovaté žihadlo – výfuk. Přesně jako hmyz v Apokalypse.

Na začátku byla obrovská výhoda mít auto – člověk se všude dostal rychleji než ostatní. V současnosti je to jedno. Podle studií ve velkoměstech v době špičky se průměrná rychlost přepravy autem rovná rychlosti chůze. Aut je mnoho, proto je problém s parkováním. Ještě i v rámci malé Bratislavy na krátkých trasách kolo předbíhá ve špičce auta, cyklista též ušetří čas na hledání parkovacího místa.

Za mých mladých časů bylo u 13patrového činžáku naší rodiny v Bratislavě 5 míst na parkování, i ty byla prázdná, lidé je chtěli zrušit ve prospěch zeleně. 🙂 Že nač tolik zbytečných parkovišť. Dnes tam zrušili „zbytečnou“ zeleň a nestačí ani 50 míst na parkování, na každý byt jsou 2 auta.

Nezdá se mi, že by lidé byli proto šťastnější a měli více času. Stará auta neměla katalizátor a ničila vzduch, ale bylo jich desetkrát méně. Dnešní auta ničí ovzduší mnohem víc – svým množstvím.

Vozili jsme se na kolech a autobusy, které jezdily každých 10 minut. Dnes se autobusy zrušily, denně jedou do naší vesnice dva. Nebyl o ně zájem a třeba šetřit. Nebo opačně – třeba šetřit a lidé si musí koupit auto, protože zrušili autobusy.

Ale svítá na lepší časy. Elektromobily se neuchytily – baterie je drahá a má nízkou životnost a elektřinu také třeba vyrábět. Auto na vodík byl energetický nesmysl, už se ani nevzpomenou. Ropa se zákony logiky a matematiky stále více utrácí – čím více se těží, tím méně jí zbývá. Jde se do větších hloubek, větších vzdáleností, tím i větších nákladů a cen. Více se ničí životní prostředí, aby se jí vyždímalo z bolavé Země potřebné množství. A v Číně, Indii se také chtějí vozit jako my, jen jich je podstatně více než nás a ropu tam nemají.

Jednou se vše vrátí do starých kolejí, tak jak to bylo po tisíciletí, skončí krátká epizoda historie ropy, která umožnila lidstvu se přemnožit do dnešních počtů – ropná revoluce v zemědělství. Auta nejprve zůstanou stát, pak se z nich odmontují kola na ručně tažené vozíky. Jen kdyby ti koně byli – budeme závidět Rumunsku a Albánii jejich oslíky a mezkdy, poslední budou prvními a opačně. Zase se nám sejdou kola.

autor: Peter Sabela, původně zveřejněno na blogu autora.

Reklamy

One thought on “Zase bude všechno v pořádku

  1. Tak tak. Také s nostalgií vzpomínám na socialistický „nedostatek“. Zde platí naplno, že někdy méně je více. Bohužel se velmi obávám, že než ta ropa a plyn z břidlic a metanu z podloží moře co chtějí těžit Japonci, než dojde, bude už velmi pozdě. Ono je respektive pozdě již dnes protože změny klimatu se daly do pohybu a do stavu planety před pár desítkami let se už nedá vrátit. Permafrost taje, ledovce, obrovské požáry lesů jsou denní realitou. Tím se oteplování urychluje a již dnes není návratu. Jsem nesmírně rád, že jsem prožil alespoň své dětství v době „nedostatku“. Teď už bude jen hůře. Bohužel hloupost a chamtivost lidská je nekonečná. Taková byla ostatně vždy, jen dnes následky postihují samotný základ pro život člověka. CELOU planetu Zemi a ne jen omezenou společnost, území, kontinent jak tomu bývalo v minulosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s