Vyhazování je nové nakupování

Leo Babauta v nové tenké knížce, kterou si můžete zdarma stáhnout v češtině, obhajuje myšlenky minimalismu: život bez krámů, shonu a dluhů.

Vyhazování je nové nakupování

Podobně jako Dean Reed nebo Robert Fulghum je blogger a autor knížek o osobním rozvoji Leo Babauta možná populárnější v Česku než v zemi svého původu, USA. Na Amazonu se jeho nejslavnější kniha Zen a hotovo sotva drží ve stovce tisíc nejprodávanějších titulů, zatímco zdroj inspirace, Allenovo Mít vše hotovo, je na skvělé 199. příčce. U nás je přitom Babauta jedním z bezpečných konverzačních témat, když se někde sejdou designéři životního stylu.

Snad za to může to, že si neříká o honoráře za překlady, o které tím pádem není nouze. Snad to, že je docela neamerický. Na rozdíl od Allena píše stručně a jasně a neobléká se jako pouliční agent mobilních operátorů. Navíc nehuláká: Více produktivity, produktivita osvobozuje! – Spíš ponouká: Míň stresu! Víc radosti! A na to český Honza slyší. Podobně jako na nízkou cenu, takže e-book Jednoduchý průvodce životem minimalisty, který vám výměnou za e-mailovou adresu pošlou z blogu minimaliste.cz, své publikum určitě najde. Měli byste si ho přečíst i vy? Pokud se dusíte pod náporem práce, věcí, závazků a papírů, pak určitě: Babauta vás z toho sice nevyseká, zato ukáže, že se dá žít i jinak a líp. Pokud už jste minimalismus úspěšně pozvali do svého života, možná ale budete nad některými radami tak jako já kroutit hlavou.

Život bez krámů, shonu a dluhů? To zní dobře…

„Pozvat minimalismus do života“ neznamená nutně dobrovolnou chudobu a bolestivé odříkání si. „Tohle je mylná představa o minimalismu – že je to život podobný životu mnicha, prázdný, nudný, sterilní. Vůbec ne. Tedy může být, pokud se vydáte tímto směrem, není to ale pravidlem. Naopak se zbavujeme všeho nepodstatného, abychom měli prostor pro to nejdůležitější, co nám dělá v životě radost. Dáváme pryč všechny rušivé podněty, abychom mohli vytvořit něco úžasného,“ píše Babauta.

„Je to způsob, jak se vymanit z vlivu okolního světa – vymanit se z konzumerismu, posedlosti vlastnictvím, hromaděním, toho, mít stále co na práci, mít mnoho dluhů, mnoho podnětů, mnoho hluku bez většího smyslu.“ Jak by se mi hodilo zjistit tohle ještě na škole – a nezačít s prvními výplatami živit auto; nevyhodit peníze za fotovybavení tak těžké, že jsem je nakonec nikam nenosil, a nikam kvůli tomu vlastně ani nechodil, když bych s sebou stejně nebral foťák; nechytit se do pasti takzvaně dospělého života, do budování pelíšku, do zaplňování skříní a šuplíků krámy, co by se mohly někdy hodit – a nikdy se nehodily. „Naučte se být šťastní, protože konáte, ne proto, že vlastníte,“ nabádá Babauta – a nabádá správně. Ale co, člověk si to asi musí prožít sám.

Michal Kašpárek, 2012. Dokončení na Finmag.cz.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s