„Poklidný nerůst“? Díky za pozvání, už něco mám

 Právě jsem smazal už druhou recenzi Malého pojednání o poklidném nerůstu. Je totiž těžké o tak zmatené knize napsat něco, co zmatené nebude. Ale zkusím to potřetí a naposled, protože čerstvě přeložená stostránková esej emeritního profesora politologie, filosofie a ekonomie Serge Latouche přece jen za prolistování stojí.

Autor je štiplavý jak čerstvý česnek a pachuti některých jeho postřehů se dlouho nezbavíte. Francouzi jsou papírově nejbohatší v historii – radost z toho mají tak velkou, že musí zobat rekordní množství prášků proti depresím. „Trvale udržitelný růst“ nebo „ekologicky šetrný turismus“ nejsou nic než veselé protimluvy. Z ekonomického růstu se stal fetiš – stačí, aby se jen drobně zpomalil, a společnost i státníci reagují manicky. Něco je blbě. Sám nevím co, a tak jsem doufal, že mi v tom Latouche udělá trochu jasněji. Jenomže ouha.

Není kam dál růst. – Fakt?

Za osnovu má autor jedničku: „Je na čase zhodnotit rozsah problému; navrhnout alternativu k nadšené podpoře společnosti růstu, tedy konkrétní utopii nerůstu; a konečně upřesnit prostředky sloužící k jejímu dosažení.“ S jejím naplněním je to ale zlé.

Problém máme prý veliký. Za chvíli nebude kam dál růst. „Pokud budeme uvažovat každoroční růst hrubého národního produktu na hlavu o 3,5 % (průměrný vývoj ve Francii mezi lety 1949 a 1959), za sto let dojde k jeho znásobení jedenatřicetkrát a za dvě století devět set šedesát jedenkrát. Budeme-li počítat s desetiprocentním růstem, který momentálně vykazuje Čína, za sto let dospějeme ke znásobení číslem 736,“ varuje Latouche a připodobňuje růst ekonomiky k zelené řase, která každý rok zabere na hladině jezera dvakrát větší plochu – takže ještě dva roky před kolapsem ekosystému působí neškodně.

736krát! Hrůza! Lidstvo se řítí do záhuby a ze Země před tím udělá nehostinný šutr, valící se chladným vesmírem…

Dokončení recenze Michala Kašpárka na serveru Finmag.cz

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s